У Бриселу потписан Споразум о приступању Босне и Херцеговине Програму Erasmus+

erasmus.f.jpg19.6.2014. године, у Бриселу је потписан Споразум између Европске уније и Босне и Херцеговине о учешћу Босне и Херцеговине у Erasmus + програму Уније за образовање, младе и спорт.
“Министарство цивилних послова БиХ, заједно са образовним властима на свим нивоима у Босни и Херцеговини уложило је огромне напоре с циљем испуњавања услова за учешће Босне и Херцеговине у програму Европске уније Erasmus +, а како би се нашим грађанима омогућило да кроз његово кориштење јачају знање и вјештине што би за коначан резултат требало да има унапређење и модернизацију система образовања, обуке и младих. Радује ме чињеница да је Босна и Херцеговина, заједно са Србијом, Албанијом и Црном Гором, данашњим  чином потписивања приступила овом Програму, чиме се заправо реафирмише опредјељеност за наставак и континуитет наше досадашње успјешне сарадње”, рекао је након потписивања министар цивилних послова БиХ Средоје Новић.
У оквиру потписаног споразума о дјелимичном учешћу у програму Erasmus+, апликантима из Босне и Херцеговине омогућава се учешће у активностима „мултилатерални пројекти и мреже”. Ове активности ће се проводити у сарадњи више партнера из различитих земаља чланица Програма, с циљем рада на питањима од заједничког интереса, успостављања контаката и сарадње, развоја, размјене и ширења добрих пракси и иновација, те унапређења и модернизације образовања. У оквиру дјелимичног учешћа суфинансираће се активности и успостава структура у Босни и Херцеговини везано за европске мреже у области образовања:  Eurydice,Euroguidance, Europass и Европски квалификацијски оквир, те Европске платформе за образовање одраслих – EPALE и платформе намијењене за сарадњу основних и средњих школа  eTwinning.
Министарство цивилних послова БиХ већ је именовало контакт особе за мреже и сарадници Министарства већ, заједно са Дирекцијом за европске интеграције и Делегацијом Европске уније у Босни  и Херцеговини, интензивно раде на различитим заједничким пројектима с циљем промоције програма ЕУ у области образовања.
У складу са закључком Савјета министара БиХ, Споразум је  за БиХ потписао шеф Мисије БиХ у Бриселу Игор Давидовић.

  Letak Erasmus +

 

 
Смјернице за припрему приједлога пројекта/апликације за грант у сегменту за младе Erasmus+" програм

Увод


Намјена ових смјерница је да помогну организацијама за младе у Босни и Херцеговини да се упознају с припремом приједлога пројекта/апликације за грантове у оквиру акција "Erasmus+" програма у пољу младих. Организације заинтересоване за могућности "Erasmus+:млади" требале би такођер прочитати и Информацију "Erasmus+: млади" перспективе за организације младих у Босни и Херцеговини" која говори о концепту програма „Erasmus+" са нагласком на акције за младе.

Кључни извор за писање смјерница је „Водич за програм Erasmus+" објављен у јануару 2014. године и Позив за приједлоге пројеката објављен 12. децембра 2013. године. Имајући у виду цјелокупни период трајања "Erasmus+" програма, од 2014. до 2020. године, могуће су промјене у смислу критерија подобности за учешће у централизованим акцијама, због чега се препоручује организацијама за младе које су заинтересоване за "Erasmus+: млади" да редовно провјеравају ажуриране информације о имплементацији "Erasmus+" програма и његових акција у пољу младих. Ажуриране и друге релевантне информације доступне су на wеb страницама институција и организација укључених у имплементацију „Erasmus+" програма. Попис препоручених wеb линкова је на крају ових смјерница.


Терминологија

Важан предуслов за разумијевање процедура и захтјева везаних за припрему и подношење пројектних приједлога/апликација у програм "Erasmus+" је познавање терминологије програма. Због тога се у овом дијелу даје појашњење одабраних кључних термина који се користе у програму и његовим акцијама у области младих[1].



[1] Sveobuhvatan Pojmovnik termina čini Aneks III „Vodiča za program Erasmus+" od januara 2014.

 

Детаљније...
 
'Erasmus +: млади' перспективе за организације младих у Босни и Херцеговини

 

Информација 

"Erasmus +: млади" перспективе за организације младих у

Босни и Херцеговини  

 

  

април, 2014




Образложење

Ова информација је урађена у оквиру Пројекта " Подршка за учешће Босне и Херцеговине у посебним програмима ЕУ: MEDIA, Creative Европе, Цјеложивотно учење, Млади на дјелу и PROGRESS програми", којег финансира Европска нија. Партнери у пројекту су Дирекција за европске интеграције Вијећа министара Босне и Херцеговине, Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине. Пројект је имплементирао EPRD конзорциј у период од фебруара 2013. до јуна 2014. Пројектни задатак за компоненту " Млади у акцији" предвиђао је, поред осталог, израду два писана материјала у сврху помоћи организацијама за младе у Босни и Херцеговини у упознавању са циљевима, структуром и процедурама акција за младе у оквиру новог ЕУ програма „Erasmus+" тачније његовог сегмента намијењеног младима. Ти материјали су: „Информација о "Erasmus+:Млади" перспективе за организације младих у Босни и Херцеговини" и „Смјернице за припрему приједлога пројекта/апликације за грант у оквиру Erasmus+ сегмент за младе". Кључне референце кориштене приликом писања ових материјала су "Водич за Erasmus+ програм" објављен у јануару 2014. године, који је саставни дио јавног позива за подношење пројектних приједлога. Препоручује се организацијама за младе у Босни и Херцеговини, које су заинтересована за могућности финансирања пројеката у оквиру Програма „Erasmus+" сегмент за младе, да прочитају оба материјала.

 

Шта је "Erasmus +"

"Erasmus +" је нови програм ЕУ у областима образовања, обуке, младих и спорта за период од 2014. до 2020. "Erasmus +" има за циљ да подржи земље Програма у њиховим напорима да се ефикасније користи европски потенцијал људског и друштвеног капитала и да се побољшају прилике за сарадњу и мобилност са земљама Партнерима нарочито у областима високог образовања и младих. "Erasmus +" је резултат интеграције седам европских програма који су имплементирани у периоду 2007.-2013.[1]

 

Шта је "Erasmus+: Млади"

"Erasmus+: Млади", који концептуално представља наставак Програма "Млади у акцији", је интегрални дио Програма "Erasmus+" који обједињује активности искључиво везане за могућности неформалног и информалног учења за младе. Специфични циљеви сегмента за младе унутар "Erasmus+" програма дефинисани су у Поглављу III ЕУ Регулативе Бр. 1288/2013 Европског парламента и Савјета од 11. децембра 2013. године којом се успоставља "Erasmus+" ЕУ програм за образовање, обуку, младе и спорт.[2]

 

Специфични циљеви "Erasmus+: Млади"

За активности у пољу младих специфични циљеви дефинисани су у складу са општим циљем Програма "Erasmus +" који је, између осталог, допринос постизању циљева стратегије "Европа 2020"[3], стратешког оквира за образовање и обуку "ЕТ 2020"[4] и обновљеног Оквира образовне сарадњу у области младих (2010-2018)[5]. Ти специфични циљеви у области младих су:

 

  • побољшање нивоа кључних компетенција и вјештина младих људи, укључујући и младе који имају мање могућности; промовисати учешће у демократском животу у Европи и на тржишту рада, активно грађанство, интеркултурални дијалог, социјалну укљученост и солидарност, посебно кроз повећане могућности за мобилност младих и оних који су активни у раду са младима или организацијама за младе у циљу учења као и кроз појачане везе између области младих и тржишта рада;

 

  • подстицање побољшања квалитета у раду са младима, посебно кроз појачану сарадњу између организација на пољу младих и/или других заинтересираних страна;

 

  • надопуњавање политике реформи на локалном, регионалном и националном нивоу и подршка развоју политике за младе засноване на знању и доказима, као и признавање неформалног и информалног учења, посебно кроз побољшану политику сарадње, бољу употребу ЕУ транспарентности и алата за признавање и кроз ширење добрих пракси;

 

  • унапређење међународне димензије активности младих и улоге оних који раде са младима и организација за младе као структуре подршке за младе у комплементарности са вањском акцијом Европске уније, посебно кроз промоцију мобилности и сарадње међу актерима из Програмских земаља, Партнерских земаља и међународних организација и кроз циљању изградњу капацитета у Партнерским земљама.

 

Сваки приједлог пројекта у области младих треба предвидјети постизање специфичних циљева у складу са оном Кључном акцијом у оквиру које се пројект подноси.

 

Кључне акције и врсте пројеката

Три Кључне акције представљају главнину свеукупне структуре "Erasmus+" програма. Кључна акција 1 намијењена је мобилности појединаца у сврху учења, Кључна акција 2 је за сарадњу између организација и Кључна акција 3 за реформу политике на националном нивоу. У погледу имплементације „Erasmus+" програма важно је знати да постоје два типа акција тј. централизоване акције којима руководи Европска комисија преко своје Извршне агенције за образовање, аудиовизуелне дјелатности и културу (EACEA) и децентрализоване акције којима руководе националне агенције (NA) успостављење у свакој Програмској земљи. У случају централизованих акција апликације за пројектни грант се подносе агенцији EACEA у Брисел, у случају децентрализованих акција апликације се подносе националној агенцији у којој је успостављена организација апликант.

 

Кључна акција 1

Индивидуална мобилност у сврху учења

Кључна акција 2

Сарадња за иновацију и размјену добрих пракси

Кључна акција 3

Подршка реформи политике  

Децентрализоване

(NAs)

 

Централизоване

(EACEA)

Децентрализоване

 (NAs)

Централизоване

 (EACEA)

Децентрализоване

 (NAs)

Пројект мобилности за младе људе и особе које раде са младима:

 

v  Размјене младих

v  Европска волонтерска служба

v  Мобилност особа које раде са младима

Велики догађаји европске волонтерске службе

Стратешка партнерства у области младих

Изградња капацитета

Састанци између младих и доносиоца одлука у области младих

 

 

Кључна акција 1: Индивидуална мобилност у сврху учења укључује неколико врста транснационалних пројеката мобилности за младе то су: 1) пројекти мобилности за младе (Размјене младих и Европска волонтерска служба) и за особе које раде са младима; 2) Велики догађаји Европске волонтерске службе.

1)      Пројекти мобилности за младе и особе које раде са младима

Размјене младих су пројекти мобилности засновани на сарадњи између двије или више организација учесница из различитих земаља унутар и изван Еуропске уније. Ова врста пројеката укључује младе људе који се састају и живе заједно до 21 дан са циљем да развијају компетенције, изграђују свијест о друштвено релевантним темама, откривају нове културе и да јачају вриједности као што су солидарност, демократија и пријатељство. Учесници пројеката размјене младих заједно осмишљавају и припремају програм рада који се проводи током размјене. Програм рада је микс различитих активности као што су: радионице, вјежбе, дебате, играње улога (role-play), симулације, активности на отвореном.

Европска волонтерска служба (ЕВС) је пројекат мобилности који пружа прилику младим људима у доби од 17-30 да дају свој допринос раду организација које се баве различитим питањима младих као што су политике за младе, лични развој и друштвено-образовни развој младих људи, грађански ангажман, социјална заштита, инклузија угрожених, околиш, култура, креативност итд. Волонтери обављају своју неплаћену службу у пуном радном времену до 12 мјесеци у некој другој земљи унутар, или изван Еуропске уније. ЕВС пројект укључује од 1 до 30 волонтера који могу да своју волонтерску службу обављају индивидуално или у групи. Волонтери чија служба траје два мјесеца или дуже имају право на језичку подршку. Европска комисија ће пружити online лингвистичку подршку.

Мобилност особа које раде са младима укључује пројектну активност: обука и умрежавање особа које раде са младима. Ова врста активности подржава професионални развој особа које раде са младима кроз: а) учешће на семинарима и тренинг курсевима; догађаје за успостављање контаката, студијске посјете; б) посао у сјени (job shadowing)/период обзервације у иностранству у организацији која је активна у области младих.

 

2. Велики догађаји европске волонтерске службе

Велики догађаји европске волонтерске службе је акција која има за циљ да подржи пројекте волонтирања који укључују најмање 30 ЕВС волонтера у оквиру европских или свјетских догађаја у пољу младих, културе и спорта (нпр. свјетски самити младих, Европски град младих). У складу са основном идејом европске волонтерске службе и кључним принципима волонтирања ова акција даје прилику младим људима да допринесу активностима и иницијативама организованим у оквиру неког европског/међународног догађаја. Ова акција такођер подржава 'допунске активности' које могу укључивати ​​пројекте осмишљене за организацију пропратних активности као што су конференције, семинари, састанци и радионице у циљу промовисања вриједности ЕВС-а у току догађаја.

 

Кључна акција 2: Сарадња за иновацију и размјену добрих пракси укључује два типа пројеката: 1) Стратешка партнерства на пољу младих; 2) Изградња капацитета у области младих

Стратешка партнерства на пољу младих је акција која подржава пројектне активности које имају за циљ јачање сарадње између организација у размјени добрих пракси; развој, тестирање и/или имплементацију иновативних пракси; признавање и вредновање знања, вјештина и компетенција стечених кроз формално, неформално и информално учење; сарадњу између регионалних власти ради промоције система за младе и њихове интеграције у акције локалног и регионалног развоја; транснационалне иницијативе које подстичу подузетничка размишљања и вјештине, да охрабри активно грађанство и друштвено подузетништво.

Изградња капацитета у области младих је акција која подржава низ пројектних активности као што су: политички дијалог, сарадња, умрежавање и размјена пракси (семинари, конференције, радионице и састанци), догађаји великих размјера за младе; информације и кампање за подизање свијести; развој информација, комуникација и медијских алата; развој метода, алата и материјала за рад са младима, модула обуке и инструмената за документовање наученог као што је Youthpass; стварање нових облика рада с младима.

 

            Кључна акција 3: Подршка реформи политике је дизајнирана у сврху охрабривања структуираног дијалога између младих људи и доносиоца одлука. Ова Кључна акција се имплементира кроз:

Структуирани дијалог: састанци између младих и доносиоца одлука, акција која подржава пројектне активности као што су: национални и транснационални семинари за дијалог о питањима релевантним за Структуирани дијалог[6] или Стратегију за младе ЕУ[7]; национални састанци и транснационални семинари који припремају терен за званичне конференције младих; догађаји који промовишу расправе и теме у домену политике за младе; online консултације младих; дебате између доносиоца одлука и младих; догађаји који симулирају функционирање демократских институција и улоге доносиоца одлука унутар тих институција.

 

Институције укључене у имплементацију "Erasmus+: Млади" 

 

Кључне институције и организације одговорне за имплементацију, праћење, евалуацију и размјену знања када је ријеч о "Erasmus+: Млади" су: Европска комисија и њена Извршна агенција за образовање, аудиовизуелне дјелатности и културу (EACEA), националне агенције (НА) и SALTO ресурсни центри за младе (SALTO). Европска комисија управља буџетом, поставља приоритете и критерије и носи укупну одговорност за структуре задужене за проведбу Програма на националном нивоу. EACEA је одговорна за имплементацију централизованих акција Програма „Erasmus+". Националне агенције промовишу и имплементирају Програм у својим земљама. SALTO [8] има за циљ да побољша квалитет „Erasmus+" пројеката у области младих. Свака од ових институција и организација на својим web страницама пружа детаљне и ажуриране информације о "Erasmus +: Млади", укључујући јавне позиве за подношење приједлога (погледати попис wеб линкова на страници 8).

 

Ко може учествовати?

 

Учешће организација за младе у „Erasmus+" програму дефинисано је у позиву за приједлоге и „Водичу за Erasmus+ програм" унутар критерија прихватљивости за сваку акцију. У погледу учешћа постоје двије категорије земаља: Програмске земље и Партнерске земаље. Програмске земље могу у потпуности учествовати у свим „Erasmus+" акцијама, то је 28 земаља чланица Европске уније; земље EFTA/EEA; земље кандидати за ЕУ: Турска, Бивша Југословенска Република Македонија. Партнерске земаље могу учествовати у одређеним акцијама „Erasmus+" програма тачније у области високог образовања и младих. Партнерске земље укључују Партнерске земље у сусједству ЕУ и друге партнерске земље.

 

Босна и Херцеговина је земља у категорији Партнерских земаља у сусједству ЕУ међу земљама Западног Балкана. „Водич за Erasmus+ програм" јасно дефинише критерије за сваку акцију у смислу тко има право поднијети пријаву (апликант) и тко има право учествовати (партнери). Тренутно, организације и младих људи старости 13-30 поријеклом из Босне и Херцеговине имају право да учествују (не као апликанти већ као партнери) у пројектима у оквиру:

Кључне акције 1:

Ø  Размјене младих

Ø  Европска волонтерска служба

Ø  Мобилност особа које раде са младима

Ø  Велики догађаји европске волонтерске службе

Кључне акције 3:

Ø  Структуирани дијалог: састанци између младих и доносиоца одлука у области младих

 

Надлежне власти у Босни и Херцеговини раде на испуњавању услова за дјелимично учешће што подразумијева потписивање Међународног споразума са Европском комисијом у 2014. години. То би у будућности омогућило организацијама за младе из Босне и Херцеговине да учествују и као партнери и као апликанти у одређеним централизованим акцијама за младе у оквиру „Erasmus+" програма. 

 

Пријава пројектних приједлога у области младих

 

Пријаве пројектних приједлога у оквиру децентрализиваних акција се подносе националним агенцијама  (НА) у земљама у којим су регистровани апликанти, а у централизованим акцијама се подносе Извршној агенцији за образовање, аудиовизелне дјелатности и културу (EACEA) у Бриселу. Правила за подношење пројектних приједлога су дефинисана у оквиру критерија прихватљивости за сваку акцију посебно и налазе се у „Водичу за Програм Erasmus+". Свака организација која намјерава учествовати у "Erasmus+" мора бити регистрована у Јединственом систему регистрације (Unique Registration Facility/URF) Портала Европске комисије намијењеног учесницима. Регистрација укључује пружање основних инфомација о правном и финансијском статусу организације. Након објављивања општег позива 12. децембра 2013., периодично се објављују позиви за подношење приједлога пројеката на wеб страницама EACEA. Организације за младе које имају интерес за судјеловање у „Erasmus+" програму требају често прегледати релевантне wеб странице гдје могу добити ажуриране информације о могућностима финанцирања као и сазнати више о циљевима, приоритетима „Erasmus+" програма као и процедурама за пријаву. Такође постоје и online ресурси и алати осмишљени у циљу помоћи организацијама за младе у припреми пројеката и размјене знања (нпр. алат за тражење партнера, портал за дисеминацију резултата).

 

Извори и алати на интернету  

  • Водич за Програм "Erasmus+":

http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/documents/erasmus-plus-programme-guide_en.pdf

 

  • Европска комисија:

http://ec.europa.eu/education/opportunities/index_en.htm  

 

  • Извршна агенција за образовање, аудиовизелне дјелатности и културу (EACEA):

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus_en

 

  • Позиви за пројектне приједлоге по појединачним акцијама укључујући информације о роковима за пријаву и упутствима о процедури пријављивања:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus_en

 

  • SALTO Ресурсни центар за младе Југоисточне Европе:

https://www.salto-youth.net/rc/see

 

  • Портал за тражење партнера:

https://www.salto-youth.net/tools/otlas-partner-finding

 

  • Министарство цивилних послова Босне и Херзеговине:

http://www.mcp.gov.ba

  • Комисија за координацију питања младих у Босни и Херцеговини

http://mladi.gov.ba

 

  • Млади у акцији:

http://www.mladiuakciji.ba

 


[1] 1) Program cjeloivotnog učenja; 2) Program mladi u akciji; 3) Program Erasmus Mundus ; 4) Tempus; 5) Alfa; 6) Edulink; 7) Programi kooperacije sa industrializiranim zemljama u oblasti visokog obrazovanja.

[2] http://new.eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32013R1288

[3] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:2020:FIN:EN:PDF

[4] http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52009XG0528(01)&from=EN

[5] http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009G1219(01)&from=EN

[6] Struktuirani dijalog je inicijativa EU za raspravu o uključenosti organizacija civilnog društva i lokalnih vlasti u saradnji za razvoj Evropske zajednice. Izvor: http://ec.europa.eu/europeaid/who/partners/civil-society/documents/final_structured_dialogue_background_document_en.pdf

[7] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2009:0200:FIN:EN:PDF

[8] SALTO stands for: Support, Advanced Learning and Training Opportunities

 
ОДРЖАН ТРЕЋИ ТРЕНИНГ ПРИПРЕМА АПЛИКАЦИЈА ЗА ПРОГРАМ МУА

Крајем фебруара 2013. године почела је реализација једногодишњег пројекта „Подршка Босни и Херцеговини (БиХ) у специфичним програмима Европске уније (ЕУ): МЕДИА 2007, Креативна Европа, Цјеложивотно учење, Млади у акцији и ПРОГРЕСС“. Партнери у реализацији овог пројекта који финансира Европска унија, су: Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине, Комисија за координацију питања младих у БиХ, Дирекција за Европске интеграције Босне и Херцеговине (ДЕИ) и ЕПРД конзорцијум. Циљ пројекта је пружити подршку институцијама БиХ и потенцијалним апликантима из БиХ да узму веће учешће у специфичним ЕУ програмима. 06. јуна 2013. године,  у Бања Луци  одржан је трећи тренинг за организације из БиХ које се баве питањима младих, а с циљем повећања броја успјешних апликација за програм ”Млади у акцији”, Тренингу је присуствовало око 30. представника организација које се баве питањима младих из више градова Босне и Херцеговине. У име Комисије за координацију питања младих у БиХ, присутнима се обратила Бранка Малешевић, потпредсједник Комисије и помоћник министра у Влади Републике Српске. Циљ тренинга је био упознавање заинтересираних организација са процедуром пријаве пројекта, попуњавањем пријаве (апликације) односно цјелокупне припреме пројекта. Четврти и посљедњи  тренинг ће се одржати у Бања Луци 05. јула 2013. године.

dscn0801_final.jpg 

slika-3_final.jpg 

slika-bl-2_final.jpg 

 
ЗАВРШЕН ПРВИ ЦИКЛУС ПРОМОЦИЈЕ ISIC и EYCA КАРТИЦА У БХ ГРАДОВИМА

Комисија за координацију питања младих у Босни и Херцеговини, у сарадњи са Омладинском организацијом AUCTUS из Бања Луке, која је носилац лиценце за развој ISIC и EYCA картица за младе у БиХ, реализује презентацију програма EYCA на подручју цијеле Босне и Херцеговине, с циљем даље промоције програма и укључивања младих из локалних заједница у реализацију пројекта. Наиме, у периоду од 22. 04 до 24. 05. 2013. године, успјешно је извршена презентација програма EYCA у пет босанскохерцеговачких градова и то: Трабињу, Мостару, Источном Сарајеву, Зеници и Бања Луци. Кроз први циклус промоције прошло је око 100 представника Омладинских организација из БиХ, а учесници су  били у прилици да се упознају са попустима и погодностима које младима пружа Европска омладинска картица. Искуства са терена пренијели су волонтери из AUCTUS -а, који већ 6 мјесеци раде на развоју и промоцији картице у својим локалним срединама. Сви учесници тренинга који су испуњавали услове добили су на поклон EYCA картицу. Током првог циклуса реализоване промоције програма укупно је подијељено 84. EYCA картица. Комисија за координацију питања младих у БиХ, ће током јуна мјесеца текуће године, реализирати промоцију ISIC и EYCA картица у преосталих пет градова по раније утврђеном распореду. Више информација о погодностима EYCA картице може се наћи на www.eyca.ba  i www.eyca.org

slika-1_final.jpg 

slika-2_final.jpg 

 
<< Почетак < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Сљедеће > Крај >>

Резултати 31 - 35 of 125