Saopćenje za javnost
Komisija za koordinaciju pitanja mladih u BiH povodom događanja u našoj zemlji, a koji se odnose na nasilje mladih i nasilje nad mladima, upućuje javni poziv svim nivoima vlasti u BiH, a posebno onima u čijoj direktnoj nadležnosti se nalaze mladi, zatim svim savjetnicima i drugim djelatnicima za mlade, organizacijama mladih i svim mladima da zajedno pristupimo ka rješavanju egzistencijalnih problema mladih. 

Rješavanje osnovnih problema mladih Bosne i Hercegovine kao što su zapošljavanje, stambeno zbrinjavanje, obrazovanje, ispunjavanje slobodnog vremena i dr. bit će obuhvaćeno dokumentom „Omladinska politika 2008. – 2013.“ na čijoj izradi ova Komisija upravo radi. Izrada ovog dokumenta neophodna je za mlade BiH i stoga pozivamo sve da svoje snage i volju za promjenom uložimo u poboljšanje položaja mladih Bosne i Hercegovine.

Mladi su budućnost ove zemlje i stoga rješavanje njihovih pitanja i problema treba biti u prvom planu. Ne smijemo čekati da nove eskalacije potaknu promjene i stvaranje rješenja nego trebamo svakodnevno djelovati kako bi se izbjegli svi oblici društvenih devijacija koji direktno ili indirektno pogađaju mlade.
 
Spriječimo maloljetničku delinkvenciju !

Predsjednica Komisije za koordinaciju pitanja mladih Nađa Lutvikadić prisustvovala je javnoj debati «Počinitelji i žrtve krivičnih djela su naša djeca - Spriječimo maloljetničku delinkvenciju» koju je organizirao Centar za kulturu dijaloga (CKD) 15.02.2008. u hotelu "Bosnia" u Sarajevu.

CKD je sa predstavnicima vlasti, tužiteljstva, sudstva, MUP-a, Ministarstva obrazovanja KS, NVO-ima, vijećima roditelja, vijećima učenika, građanima, a uz podr[ku Prvog zamjenika visokog predstavnika u BiH gospodina Rafija Gregorijana  upriličio prvu javnu debatu povodom eskalacije nasilja u Sarajevu i šire.

Saznaj više...
 
Okrugli sto „Model sudjelovanja lokalnih omladinskih organizacija u radu Komisije"
Centar za studentske programe Meðunarodnog foruma Bosna organizirao je u Mostaru 8.2.2008. okrugli sto na temu  „Model sudjelovanja lokalnih omladinskih organizacija u radu Komisije za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini“.
Organizator je na okrugli sto pozvao veliki broj mladih ljudi i organizacija, no prisustvovalo je samo nekolicina mladih iz Mostara i Sarajeva. Članica Komisije, Dijana Andrić predstavila je rad Komisije, osnovne dokumente, planove za naredni period s posebnim osvrtom na izradu dokumentaOmladinska politika 2008. – 2013.”. 

Iako okupljeni u malom broju, prisutni su postavljali mnoga pitanja, upućivali kritike i davali prijedloge za bolju saradnju s organizacijama mladih. Najviše kritike je bilo upućeno na nedovoljno informiranje mladih o aktivnostima Komisije, te su u tom pravcu upućeni i konkretni prijedlozi.
 
Sastanak sa predstavnicima Volontera UN-a
Predstavnici Radnog tijela za saradnju s organizacijama mladih i koordinaciju projekata mladih Lučiano Kaluža i Dijana Andrić susreli su se 7. februara 2008. u Sarajevu sa predstavnicima volontera UN-a Želimirom Mijićem i Dinah Zeltzer.

Tema sastanka bila je inicijativa Komisije za izradu prijedloga Zakona o volonterizmu u BiH. Razmijenjena su međusobna iskustva na ovome planu te je dogovarana daljnja saradnja.

Predstavnici UNV-a su prezentirali događanja na međunarodnom planu po pitanju volonterizma, a predstvanici Komisije su iznijeli i svoja saznanja o volonterskoj legislativi u regionu.
 
Poziv organizacijama iz Sarajeva i Trebinja na fokus grupu
U skladu sa  bilateralnim dogovorom između vlada Republike Njemačke i Bosne i Hercegovine i u kooperaciji sa Komisijom za koordinaciju pitanja mladih u BiH i Njemačkim društvom za tehničku saradnju (GTZ), Prizma Istraživanja, profesionalna agencija za marketinska, medijska i društvena istraživanja, sprovodi Analizu položaja mladih i sektora mladih u BiH.

Cilj istraživanja je da se dođe do podataka o socioekonomskom položaju mladih. Istraživanje je sveobuhvatno i obuhvata sljedeće oblasti: zapošljavanje, obrazovanje, socijalna sigurnost i zdravstvena zaštita, mobilnost i informisanje, sport, kultura i slobodno vrijeme. Rezultati istraživanja poslužit će kao osnova za definisanje strateške politike prema mladima na različitim nivoima u periodu od 2008. do 2013. godine.

Ovim putem  pozivamo, predstavnike nevladinog sektora aktivne u Sarajevu u dobi od 16 do 30 godina, da sudjeluju  u fokus grupi (organiziranoj u formi grupne rasprave) koja će biti održana u cilju prikupljanja kvalitativnih informacija o položaju mladih, o problemima u sektoru mladih, te o mogućim prijedlozima za poboljšanja politika u sektoru.
Saznaj više...
 
<< Početak < Prethodna 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sljedeća > Kraj >>

Rezultati 81 - 85 od 125