Pitanja mladih pokrenuti sa mrtve tačke

Image
Premijer Federacije BiH dr. Nedžad Branković sastao se u petak. 06.06.2008.godine, u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu, s predstavnicom Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH Nađom Lutvikadić i  predstavnikom Projekta za mlade GTZ-a (Njemačko društvo za tehničku saradnju) Nedimom Sinanovićem.

Oni su premijeru Federacije BiH uručili glavne nalaze studije „Analiza položaja mladih i omladinskog sektora u BiH“, te inicijativu o rješenjima njihovih problema u vidu Nacrta zakona o pitanjima mladih Federacije BiH.

Premijer Branković kazao je da je takav zakon dobrodošao i da će podržati njegovo usvajanje. Istakao je da će već 16. juna, na sastanku sa kantonalnim premijerima, biti raspravljano o ponuđenom tekstu ovog zakona, te kazao da će se on biti uvršten u dnevni red jedne od narednih sjednica Vlade, kako bi se  u što kraćem roku našao u parlamentarnoj proceduri.

Saznaj više...
 
Održana radionica sa mladima Den Haaga

ImageDelegacija službenika Gradske uprave Grada Den Haaga je bila u posjeti Gradu Sarajevu u periodu od 05. do 08.06.2008. godine. U okviru programa posjete održana je u petak, 06.06.2008. radionica pod nazivom "Mladi Haaga".

Tom prilikom je predsjednica Komisije, Nađa Lutvikadić, upoznala sve prisutne sa radom Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH, te su razmatrane mogućnosti buduće saradnje između Mreže mladih Dena Haaga i Komisije.

Više informacija na www.denhaag.nl

 
Održana prezentacija rezultata "Analiza položaja mladih i omladinskog sektora u BiH"

Komisija za koordinaciju pitanja mladih Vijeća ministara Bosne i Hercegovine održala je prezentaciju prve faze izrade dokumenata «Omladinska politika 2008 – 2013» 21.05.2008. godine u velikoj sali Parlamentarne skupštine BiH, Sarajevo.
Tom su prilikom uz prisustvo 200 predstavnika vladinog, nevladinog i međunarodnog sektora, diplomatskog kora i medija bili prezentirani rezultati prvog sveobuhvatnog istraživanja u BiH.

Komisija za pitanje mladih BiH, koja je zadužena za izradu ovog dokumenta, provela je analizu u 53 općine u BiH.
Na prezentaciji je istaknuto kako 48 posto mladih u BiH nije zaposleno, te da je još uvijek veliki broj onih koji odlaze u treće zemlje. Mladi su kao prioritete izdvojili obrazovanje, zapošljavanje i stambeno pitanje. 

Većina mladih nezadovoljna je podrškom lokalnih vlasti za kreiranje kulturnih i sportskih sadržaja. Samo sedam posto mladih bavi se sportskim aktivnostima u okviru neke organizacije ili udruženja i većina njih je zadovoljna sportskim sadržajima. Oko 35 posto mladih tvrdi da nije putovalo izvan BiH, a susjedne zemlje su u najvećem broju slučajeva destinacije za mlade koji putuju izvan BiH, a 40 posto mladih između 18 i 30 godina ne posjeduje pasoš. Tri od četiri osobe od 16 do 30 godina tvrde da nisu zainteresirani za politiku. Prema podacima Centralne izborne komisije na opće izbore u 2006. izašlo je 47 posto mladih, što je dvostruko više nego u 2002. i 2004. godini.

Saznaj više...
 
Prezentacija rezultata prvog sveobuhvatnog istraživanja u BiH!
Prezentacija prve faze izrade dokumenta “Omladinska politika 2008 – 2013” će se održati 21.05.2008. (srijeda) sa početkom u 16:00 u Velikoj Sali Parlamentarne skupštine BiH, Sarajevo.
Tom prilikom će uz prisustvo 400 predstavnika vladinog, nevladinog i međunarodnog sektora, diplomatskog kora i medija Komisija za koordinaciju pitanja mladih u BiH prezentirati rezultate prvog sveobuhvatnog istraživanja u BiH 

 “Analiza položaja mladih i omladinskog sektora u BiH”

Osnovna namjera ove studije jeste da pruži sveobuhvatnu informaciju o položaju mladih, te o postojećem pravnom i institucionalnom okviru unutar kojeg se razvijaju politike prema ovoj populaciji. Cilj istraživanja jeste da se kvalitativnom i kvantitativnom analizom dođe do podataka o položaju mladih u sljedećim sektorima: zapošljavanje, obrazovanje, socijalna sigurnost i zdravstvena zaštita, učešće mladih u procesima donošenja odluka, informiranje i savjetovanje mladih, rad s mladima, kultura i sport.

Očekivani rezultati studije su: preporuke za konkretne institucionalne promjene u sektoru mladih, preporuke za izmjenu postojećih i uvođenje novih politika prema mladima, sveobuhvatne informacije o položaju mladih i, ujedno, specifičnih grupa unutar ove populacije (osobe s invaliditetom, Romi, mladi iz ruralnih područja itd.).

Ovo je do sada najsveobuhvatnija i najozbiljnija studija o mladima u BiH.
Kao takav, dokument i rezultati u njemu mogu poslužiti kao osnova za stalno praćenje položaja mladih, kako u budućnosti, tako i u odnosu na bliže i dalje geografsko okruženje BiH.

Dokumenti će biti dostupni na www.mladi.gov.ba u srijedu, 21.05.2008. u 15:00

 
Članovi Komisije održali radni sastanak sa ministrom civilnih poslova BiH

U utorak, 15.04.08. je u kabinetu ministra civilnih poslova BiH, gospodina Sredoja Novića održan radni sastanak sa delegacijom Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH u sastavu: Nađa Lutvikadić, predsjednica, Dejan Erešić, potpredsjednik, Žarko Malinović, član Komisije i predsjednik Radne grupe za analizu potreba i za izradu prijedloga omladinske politike, Živorad Kovačevič, član Komisije i Asim Kraković, administrativno-tehnički referent Komisije.
Članovi Komisije su upoznali ministra Novića da je završena prva faza istraživanja Analize stanja mladih i sektora mladih u BiH i dogovorili da će ista biti prezentirana 14.maja ove godine, o čemu će javnost biti na vrijeme upoznata.

 
<< Početak < Prethodna 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sljedeća > Kraj >>

Rezultati 71 - 75 od 125