KOMISIJA ZA KOORDINACIJU PITANJA MLADIH U BOSNI I HERCEGOVINI ORGANIZIRALA INFO DAN ZA MLADE

izvjestaj_28_juni_2011_01 izvjestaj_28_juni_2011_02

Komisija za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini organizirala je Info dan za mlade uz podršku granta Republike Italije u okviru Inicijative za socijalni razvoj za jugoistočnu Evropu II (Social Development Initiative for South East Europe II) i uz administrativnu podršku Svjetske banke, za predstavnike/ce omladinskih nevladinih organizacija u BiH. Info dan je održan u utorak 28. juna 2011. godine, u Sarajevu, Zgrada Parlamentarne skupštine BiH.

Fokus tema su bili Evropski programi, fondovi i projekti koji su dostupni mladima u BiH, kao što su: Evropska omladinska fondacija i programi Vijeća Evrope dostupnim mladim u zemljama zapadnog Balkana, Evropska kartica za mlade EURO<26, Program „Mladi u Akciji” u BiH (primjeri dobre prakse Udruženja KOSMOS, iz Ključa), te program Aktivni građani- Komisija će i dalje shodno svojim nadležnostima kontinuirano pružati informacije mladima u BiH o svim mogućnostima koje im se pružaju, a koje služe poboljšanju njihovog ukupnog položaja u društvu.

 
Poziv

PISANJE PROJEKATA U OKVIRU PROGRAMA MLADI U AKCIJI“


Komisija za koordinaciju pitanja mladih BiH, u partnerstvu sa udruženjem IPAK-Mladost gradi budućnost zvaničnom Kontakt tačkom za program Evropske unije „Mladi u akciji (MuA)“ u BiH, organizira dva trodnevna treninga koji će obučiti predstavnike/ce omladinskih organizacija, organizacija i institucija vlasti koje se bave pitanjima mladih kako da napišu projekat i dobiju finansijska sredstva u okviru programa „Mladi u akciji“ Evropske unije.

Poziv i više informacija o treninzima možete pogledati u priloženom dokumentu.  

Poziv
 
Sastanak sa predstavnicima mladih Republike Moldavije

Konferencija Konferencija 

Komisija za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini, je 18. marta 2011. godine, u Zgradi prijeteljstva između Grčke i Bosne i Hercegovine, bila domaćin predstavnicima mladih Republike Moldavije, a u sklopu studijske posjete našoj zemlji, koju je organiziralo Udruženje KULT u okviru projekta Jačanje omladinskog razvoja - partnerstvo s Moldavijom. Tema studijske posjete je politika prema mladima i rad s mladima, tako da grupu iz Moldavije čine predstavnici vladinih i nevladinih institucija koje se bave pitanjima mladih. Emil Balavac, član Komisije održao je prezentaciju o samoj Komisiji, njenom osnivanju, članstvu, zadacima, pravima i obavezama sa posebnim osvrtom na dokument "Analiza položaja mladih i omladinskog sektora u BiH", te međunarodnu saradnju i učešće u Evropskom programu za mlade "Mladi u akciji".Također, prezentovao je dosadašnji rad Komisije od osnivanja do danas, te pojasnio proces izrade dokumenta „Koordinisane politike za mlade u BiH 2011-2015".U ime gostiju prisutnima se obratio Moldovanu Iosif, predsjednik Omladinske evropske razmjene za Moldaviju i Buruiana Mariana, savjetnica ministra za mlade i sport. Oni su ukratko upoznali prisutne o stanju i uređenju omladinskog sektora u Moldaviji, te istakli postojanje Odjela za mlade u državnom Ministarstvu omladine i sporta, postojanje Strategije za mlade, podržavanje projekata mladih putem godišnjih grantova koji se planiraju u budžetu Ministarstva, te uporedili stanje mladih u svojoj zemlji sa stanjem mladih u BiH.

 
Izvještaj sa prve radionice TOR
Izvještaj sa prve radionice TOR
 
Konferencija u Makedoniji

U Skoplju, 2. i 3. marta 2010 godine, u Makedoniji, održana je konferencija pod nazivom „Promocija modela rada koji doprinose razvoju politike za mlade u regionu". U ime Komsije za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini učešće su uzeli članovi Komisije, Katarina Vučković i Alma Branković. Konferenciju je organizirao Centar za neformalno obrazovanje Triagolnik iz Skoplja pod pokroviteljstvom SIDA-e (Swedish international development cooperation agency) i FORUM SYD-a (Program za Balkan). Učešće su uzeli predstavnici vladinog i nevladinog sektora zemalja jugoistočne Evrope: Makedonije, Kosova, Crne Gore, Albanije, Srbije, Bosne i Hercegovine i Slovenije.U sali Skupštine Grada Skoplja učesnicima su se prvobitno obratili gosp. Peter Troste iz SIDA-e i gosp. Žarko Trajkov, izvršni direktor Triagolnika, koji je naglasio da cilj Konferencije nije samo promocija već i evaluacija projekata koji će biti predstavljeni, kako bi se učenjem iz iskustva drugih u budućnosti postizali bolji rezultati.Nakon uvodnih izlaganja usljedile su prezentacije zemlje domaćina, i to Agencije za mlade i sport, SEEU (South-east European University) i Traigolnika - sa akcentom na dva vodeća projekta:

  1. Rad mladih u zajednici i

  2. Omladinska banka

Ispred općine Ljubljana obratila se vođa ureda za mlade mr. Mateja Demšić. Zanimljivo je da Slovenija još uvijek nema Zakon o mladima, ali je za svaku pohvalu rad gradske administracije.Prvi radni dan okončan je prezentacijama organizacije FORUM MNE i Filozofskog fakulteta Nikšić, Crna Gora, te organizacije CZOR i Ministarstva za omladinu i sport Republike Srbije. Crna Gora od 2006. godine ima Nacionalni omladinski Akcioni plan, dok Srbija ima Nacionalnu omladinsku strategiju od maja 2008. godine.Drugi dan Konferencije započeo je izlaganjem Zehre Kačapor - menadžericom Regionalnog ureda Forum Syd-a Programa za Balkan.Nakon toga Komisija za koordinaciju pitanja mladih u BiH održala je prezentaciju rada i stanja u omladinskom sektoru u BiH

Istaknuta je saradnja vladinog i nevladinog sektora, koordinacija u veoma kompleksnom okruženju i dokument Analiza položaja mladih u BiH iz 2008. godine. Iz Bosne i Hercegovine je također predstavljen rad tri nevladine organizacije: PRONI Centra za omladinski razvoj iz Brčkog, Centra za edukaciju mladih - CEM iz Travnika i Centra za omladinski rad i neformalno obrazovanje - CORNO iz Doboja.Svoja dostignuća na polju mladih su zatim izložili predstavnici Ministarstva za mlade, kulturu i sport Kosova i FORUM SYD Kosovo. Impozantan je broj od 30 ureda za mlade u državi sa dva rođendana. Također, najavljena je Konferencija o mladima u Prištini 13. i 14. aprila 2010. godine.

Završnica konferencije podrazumijevala je rad u grupama čiji zadatak je bio da identifikuju mehanizme za struktuiran pristup u implementaciji uspješnih modela na državnom nivou.

 
<< Početak < Prethodna 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sljedeća > Kraj >>

Rezultati 61 - 65 od 125