МЛАДИ У АКЦИЈИ - РЕКОРДАН БРОЈ ОДОБРЕНИХ ПРОЈЕКАТА НА ПРВОМ ПОЗИВУ
Програм “Млади у акцији” је програм Европске уније намијењен младима и организацијама активним у раду с младима, а проводи се у периоду од 2007. до 2013. године. 
 
Извршна Агенција за програм “Млади у акцији” у Бриселу објавила је званичне резултате подржаних пројеката за први (фебруарски) рок у 2012. години. Организацијама из Босне и Херцеговине одобрено је 11 (једанаест) пројеката, што у посљедње три године представља најбољи резултат успјешности наших организација по једном року. 
 
Организације чији су пројекти подржани раде са различитим групама младих из цијеле Босне и Херцеговине, а то су: Корито Дрине, Козарски Берек, Динара Форум, Здраво да сте, Асоцијација Градитељи мира, Удружење грађана Мреза и Иницијативи младих Рома.
 
Комисија за координацију питања младих у БиХ је током 2010. и 2011. године, у партнерству са удружењем ИПАК-Младост гради будућност као званичном Контакт тачком за програм „Млади у акцији“ у БиХ, подржавала програм кроз организацију инфо дана и тренинга за малде.
 
Тренинге је прошло око стотину представника/ца омладинских организација, у БиХ. Комисија ће и у будућности наставити да подржава програм.
 
ПОЧЕЛА РЕАЛИЗАЦИЈА IPA ПРОЈЕКТА "ЕУ ПОДРШКА КООРДИНАЦИЈИ И ИМПЛЕМЕНТАЦИЈИ ОМЛАДИНСКЕ ПОЛИТИКЕ У БИХ"
Комисија за координацију питања младих у Босни и Херцеговини започиње реализацију IPA пројекта “ЕУ подршка координацији и имплементацији омладинске политике у Босни и Херцеговини” (EUNYP пројекат). Пројекат финансира Европска унија, а имплементира конзорциј који предводи EEO Group S.A. у сарадњи са EPRD Ltd, Particip Gmbh и OKC-ом. Пројекат је почео са реализацијом 9.1.2012. године и траје 20 мјесеци, односно до краја августа 2013. године.

Општи циљ овог пројекта је побољшање положаја младих у Босни и Херцеговини. Специфични циљеви су стварање одговарајућих услова за бољи и ефикаснији дијалог и још функционалнију координацију свих актера одговорних за питања младих у БиХ.
Корисници пројекта, поред Комисије за координацију питања младих у БиХ су и Министарство цивилних послова БиХ, ентитетска министарства надлежна за питања младих, и одговарајуће одјељење Брчко дистрикта, јавни службеници задужени за младе, организације цивилног друштва - активне у омладинском сектору, те млади као најважнији сегмент омладинског сектора.

Пројекат предвиђа мноштво активности као што су семинари, тренинзи, отворени инфо дани и слично. Комисија вас позива да редовно пратите wеb страницу пројекта и да се активно укључите у његову реализацију и активности.

Wеb страница пројекта је: www.youthpolicy.ba
 
Европска омладинска фондација финансирала пројекте у БиХ у вриједности 91 000 конвертибилних марака
Европска омладинска фондација је тијело унутар Савјета Европе преко којега ова институција подржава омладинске пројекте у земљама чланицама. 
До јуна прошле године  омладинске невладине организације из БиХ нису користиле средства ове Фондације. Разлог томе био је и тај да већина организација које се баве питањима младих у БиХ није знала да оваква институција постоји. 
Комисија за координацију питања младих у БиХ је препознала значај Фонадције, те је  уврстила у садржај инфо дана који је организован у јуну 2011. године о чему смо и прије писали. Од тог датума, Фондација је примила знатно већи број апликација у односу на претходне године, те је издвојила око 91 000 конвертибилних марака за пројекте који се проводе у Босни и Херцеговини. 
Тренутно су у оквиру ове Фондације отворени позиви за апликације унутар неколико категорија. Више о позивима и правилима аплицирања можете сазнати на wеb страницама: 
 
 
Комисија ће и убудуће промовисати значај и вриједност Фондације за младе у БиХ с циљем повећања броја успјешних пројекта који се проводе у нашој земљи. 
 
ТРЕНИНГ ,,РАЗВОЈ И МАРКЕТИНГ ПРОЈЕКТНОГ ПРИЈЕДЛОГА ''ЗА ОМЛАДИНСКЕ НЕВЛАДИНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ У БИХ

У Сарајеву је у периоду од 30. новембра до 2. децембра 2011. године одржан тренинг „Развој и маркетинг пројектног приједлога“ за омладинске невладине организације у Босни и Хецеговини у организацији Комисије за координацију питања младих у Босни и Херцеговини уз подршку Свјетске банке у Босни и Херцеговини.

    Добродошлицу је учесницима пожељела Азра Качапор Нуркић, предавачица и експертица Свјетске банке, уз уводна обраћања Мирјане Николић, предсједнице Комсије за координацију питања младих и Сање Танић испред Свјетске банке. Као своја очекивања, 18 младих људи из невладиних организација из цијеле Босне и Херцеговине, навели су жељу да усвоје нова знања и остваре контакт са осталим полазницима тренинга. Такође неколико учесника претходног тренинга који је организовала Комисија се похвалило успјешним аплицирањем на позиве донатора и реализованим тренинзима након предходног тренинга у организацији Комисје, који се одржао у августу мјесецу.

У току тродневног тренинга, вођеног од стране Азре Качапор Нуркић, уз младе из НВО сектора, прилику да се упознају са процесом развоја пројектног приједлога и маркетингом истог, искористили су и чланови Комисије за координацију питања младих у БиХ. Поглед из донаторске перспективе омогућили су гости предавачи: Јонатан Францис, Први секретар Шведске амбасаде у Сарајеву, затим Катица Хајрулаховић испред СИДА-е и Нела Кацмарцик из УНИЦЕФ-а.
     
Учесници су научено могли вјежбати на практичним примјерима кроз рад у групи, те је у том духу изведена и завршница тренинга: представници сваке групе су презентовали осмишљени пројектни приједлог уз оцјене осталих група и стручног жирија сачињеног од представника донатора. Учесницима су потом уручени цертификати.

 
Конференција ,,Суочавање са изазовима за организације које раде са младима са посебним потребама''

Сарајево 6.12.2011. године

У организацији Комисије за координацију питања младих у БиХ, те уз подршку из гранта Републике Италије, у оквиру Иницијативе за социјални развој за југоисточну Европу II (Social Development Initiative for South East Europe II) и уз административну подршку Свјетске банке у БиХ, у Сарајеву у хотелу “Европа” 6. децембра 2011. године, одржана је конференција на тему: “Суочавање с изазовима за организације које раде с младима с посебним потребама”.
 Конференција је окупила више од 90 представника различитих организација, с циљем креирања препорука које ће бити од користи за организације, донаторе, али и институције приликом планирања будућих активности на унапређењу квалитета живота младих.
             На отварању су се обратили Мирјана Николић, предсједница Комисије за координацију питања младих у БиХ, Марко Зецхинато пројект менаџер у Италијанској развојној агенцији и Горан Тињић, виши службеник Свјетске банке у БиХ. Подијеливши своју визију Конференције с учесницима, позвали су их да интензивним радом дођу до закључака који ће бити конструктивни и далекосежни, те истински одговорити на бројне изазове с којима се млади с инвалидитетом свакодневно сусрећу.
          Почасни гост конференције Оскар Санцхез, свјетски шампион у дисциплини handcycling и борац за права младих са инвалидитетом одржао је инспиративан говор у којем је са учесницима подијелио властиту животну причу. Нагласио је важност стварања позитивног става о животу код младих са инвалидитетом, а говорио је о томе како спорт пружа бројне прилике за друштвену и економску интеграцију особа са инвалидитетом.
На конференцији су  путем радионица обрађиване теме:

- Афирмације младих с инвалидитетом кроз спорт и културу,
- Млади с интелектуалним потешкоћама – инклузија у живот,
- Професионална рехабилитација и запошљавање младих с инвалидитетом те
- Интимни, сексуални и породични живот младих с инвалидитетом.


Резултат конференције су сљедеће препоруке:
 

•    Организовати медијску промоцију могућности као и приче о успјеху особа с инвалидитетом у спорту, култури и умјетности.
•    Дефинисати јасан и транспарентан начин за додјелу средстава за подршку активности и програма усмјерених на подизање самопоуздања кроз учествовање у спортским и културним активностима.
•    Створити платформу/програм за социјалне и економске укључености кроз систем   образовања.
•    Усвојити јединствен модел и процес класификације инвалидитета базиран на Међународној класификацији Свјетске здравствене организације у овом пољу.
•    Пружити подршку родитељима и старатељима за развој “одговорног родитељства” и јачати способност родитеља и старатеља да траже остварење својих права.
•    Промовисати интеграцију и инклузију кроз трансформацију дневних центара у ресурсне центре друштва.
•    Подржавати деинституционализацију и самостални живот младих са интелектуалним тешкоћама кроз развој система подршке у локалним заједницама.
•    Јачати надзор и праћење система имплементације конвенција, закона и стратегија за изједначавање прилика за особе са инвалидитетом.
•    Подизање сензитивности и освјештености запослених, јавних службеника у службама за запошљавање, институција за професионалну рехабилитацију, као и младих са потешкоћама у развоју, родитељима и невладинм организацијама.
•    Обезбиједити пружање подршке послодавцима, као и запосленицима са инвалидитетом како би се обезбиједило дугорочно запошљавање. (Интердисциплинарни тим, праћење и менторски рад, фокусирани на остале способности).
          Побољшање комуникације и координације између различитих циљних група
          заинтересованих за учинковиту професионалну рехабилитацију и одрживо
          запошљавање младих са инвалидитетом.                                                                                                                            Преглед занимања особа са инвалидитетом како би се ускладили потребама тржишта, и то прилагодити специфичним потребама младих са инвалидитетом, почевши од физичке инвалидности, интелектуалног инвалидитета, умањења слуха и вида те соматски болести.

•    Пружити подршку и промовисати активности које стварају приход, друштвене бизнисе и друштвена предузећа те на тај начин створити више одрживих радних мјеста за младе са инвалидитетом.

•    Подизање свијести о важности права на интимни, сексуални и породични живот особа са инвалидитетом.
•    Младима с инвалидитетом и њиховим породицама  омогућити уживање постојећих права из области интимног, сексуалног и породичног живота на свим нивоима власти (савјетовалишта, образовни систем, едукација медицинског особља и осталих пружаоца јавних услуга, вјерске институције, медији, умјетност, сервиси за помоћ у кући, чување дјеце).
.
•    Унаприједити законски оквир за заштиту од сексуалног узнемиравања и злостављања дјеце и младих са инвалидитетом.
•    Лобирати у локалним заједницама доступност здравственим установама те информацијама о репродуктивном и сексуалном здрављу.


 
<< Почетак < Претходно 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Сљедеће > Крај >>

Резултати 51 - 55 of 125