MLADI U AKCIJI - REKORDAN BROJ ODOBRENIH PROJEKATA NA PRVOM POZIVU
Program “Mladi u akciji” je program Evropske unije namijenjen mladima i organizacijama aktivnim u radu s mladima, a provodi se u periodu od 2007. do 2013. godine. 
 
Izvršna Agencija za program “Mladi u akciji” u Briselu objavila je zvanične rezultate podržanih projekata za prvi (februarski) rok u 2012. godini. Organizacijama iz Bosne i Hercegovine odobreno je 11 (jedanaest) projekata, što u posljednje tri godine predstavlja najbolji rezultat uspješnosti naših organizacija po jednom roku. 
 
Organizacije čiji su projekti podržani rade sa različitim grupama mladih iz cijele Bosne i Hercegovine, a to su: Korito Drine, Kozarski Berek, Dinara Forum, Zdravo da ste, Asocijacija Graditelji mira, Udruženje građana Mreza i Inicijativi mladih Roma.
 
Komisija za koordinaciju pitanja mladih u BiH je tokom 2010. i 2011. godine, u partnerstvu sa udruženjem IPAK-Mladost gradi budućnost kao zvaničnom Kontakt tačkom za program „Mladi u akciji“ u BiH, podržavala program kroz organizaciju info dana i treninga za malde.
 
Treninge je prošlo oko stotinu predstavnika/ca omladinskih organizacija, u BiH. Komisija će i u budućnosti nastaviti da podržava program.
 
POČELA REALIZACIJA IPA PROJEKTA “EU PODRŠKA KOORDINACIJI I IMPLEMENTACIJI OMLADINSKE POLITIKE U BIH“

Komisija za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini započinje realizaciju IPA projekta “EU podrška koordinaciji i implementaciji omladinske politike u Bosni i Hercegovini” (EUNYP projekat). Projekt finansira Evropska unija, a implementira konzorcij koji predvodi EEO Group S.A. u saradnji sa EPRD Ltd, Particip Gmbh i OKC-om. Projekt je počeo sa realizacijom 9.1.2012. godine i traje 20 mjeseci, odnosno do kraja avgusta 2013. godine.

Opći cilj ovog projekta je poboljšanje položaja mladih u Bosni i Hercegovini. Specifični ciljevi su stvaranje odgovarajućih uvjeta za bolji i efikasniji dijalog i još funkcionalniju koordinaciju svih aktera odgovornih za pitanja mladih u BiH.

Korisnici projekta, pored Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH su i Ministarstvo civilnih poslova BiH, entitetska ministarstva nadležna za pitanja mladih, i odgovarajući odjel Brčko distrikta, javni službenici zaduženi za mlade, organizacije civilnog društva - aktivne u omladinskom sektoru, te mladi kao najvažniji segment omladinskog sektora.

Projekt predviđa mnoštvo aktivnosti kao što su seminari, treninzi, otvoreni info dani i slično. Komisija vas poziva da redovno pratite web stranicu projekta i da se aktivno uključite u njegovu realizaciju i aktivnosti.

Web stranica projekta je: www.youthpolicy.ba

 
Evropska omladinska fondacija finansirala projekte u BiH u vrijednosti 91 000 konvertibilnih maraka
Evropska omladinska fondacija je tijelo unutar Vijeća Evrope preko kojega ova institucija podržava omladinske projekte u zemljama članicama. 
Do juna prošle godine  omladinske nevladine organizacije iz BiH nisu koristile sredstva ove Fondacije. Razlog tome bio je i taj da većina organizacija koje se bave pitanjima mladih u BiH nije znala da ovakva institucija postoji. 
Komisija za koordinaciju pitanja mladih u BiH je prepoznala značaj Fonadcije, te je  uvrstila u sadržaj info dana koji je organiziran u junu 2011. godine o čemu smo i prije pisali. Od tog datuma, Fondacija je primila znatno veći broj aplikacija u odnosu na prethodne godine, te je izdvojila oko 91 000 konvertibilnih maraka za projekte koji se provode u Bosni i Hercegovini. 
Trenutno su u okviru ove Fondacije otvoreni pozivi za aplikacije unutar nekoliko kategorija. Više o pozivima i pravilima apliciranja možete saznati na web stranicama: 
 

Komisija će i ubuduće promovirati značaj i vrijednost Fondacije za mlade u BiH s ciljem povećanja broja uspješnih projekta koji se provode u našoj zemlji. 
 
TRENING „RAZVOJ I MARKETING PROJEKTNOG PRIJEDLOGA“ ZA OMLADINSKE NEVLADINE ORGANIZACIJE U BiH

U Sarajevu je u periodu od 30. novembra do 2. decembra 2011. godine održan trening „Razvoj i marketing projektnog prijedloga“ za omladinske nevladine organizacije u Bosni i Hecegovini u organizaciji Komisije za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini uz podršku Svjetske banke u Bosni i Hercegovini.

    Dobrodošlicu je učesnicima poželjela Azra Kačapor Nurkić, predavačica i ekspertica Svjetske banke, uz uvodna obraćanja Mirjane Nikolić, predsjednice Komsije za koordinaciju pitanja mladih i Sanje Tanić ispred Svjetske banke. Kao svoja očekivanja, 18 mladih ljudi iz nevladinih organizacija iz cijele Bosne i Hercegovine, naveli su želju da usvoje nova znanja i ostvare kontakt sa ostalim polaznicima treninga. Također nekoliko učesnika prethodnog treninga koji je organizirala Komisija se pohvalilo uspješnim apliciranjem na pozive donatora i realiziranim treninzima nakon predhodnog treninga u organizaciji Komisje , koji se održao u avgustu mjesecu.

U toku trodnevnog treninga, vođenog od strane Azre Kačapor Nurkić, uz mlade iz NVO sektora, priliku da se upoznaju sa procesom razvoja projektnog prijedloga i marketingom istog, iskoristili su i članovi Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH. Pogled iz donatorske perspektive omogućili su gosti predavači: Jonathan Francis, Prvi sekretar Švedske ambasade u Sarajevu, zatim Katica Hajrulahović ispred SIDA-e i Nela Kacmarcik iz UNICEF-a.
     
Učesnici su naučeno mogli vježbati na praktičnim primjerima kroz rad u grupi, te je u tom duhu izvedena i završnica treninga: predstavnici svake grupe su prezentirali osmišljeni projektni prijedlog uz ocjene ostalih grupa i stručnog žirija sačinjenog od predstavnika donatora. Učesnicima su potom uručeni certifikati.

 
Konferencija „Suočavanje sa izazovima za organizacije koje rade sa mladima sa posebnim potrebama“

Sarajevo 6.12.2011. godine

U organizaciji Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH, te uz podršku iz granta Republike Italije, u okviru Inicijative za socijalni razvoj za jugoistočnu Evropu II (Social Development Initiative for South East Europe II) i uz administrativnu podršku Svjetske banke u BiH, u Sarajevu u hotelu “Evropa” 6. decembra 2011. godine, održana je konferencija na temu: “Suočavanje s izazovima za organizacije koje rade s mladima s posebnim potrebama”.
 Konferencija je okupila više od 90 predstavnika različitih organizacija, s ciljem kreiranja preporuka koje će biti od koristi za organizacije, donatore, ali i institucije prilikom planiranja budućih aktivnosti na unapređenju kvaliteta života mladih.
             Na otvaranju su se obratili Mirjana Nikolić, predsjednica Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH, Marco Zecchinato projekt menadžer u Italijanskoj razvojnoj agenciji i Goran Tinjić, viši službenik Svjetske banke u BiH. Podijelivši svoju viziju Konferencije s učesnicima, pozvali su ih da intenzivnim radom dođu do zaključaka koji će biti konstruktivni i dalekosežni, te istinski odgovoriti na brojne izazove s kojima se mladi s invaliditetom svakodnevno susreću.
          Počasni gost konferencije Oscar Sanchez, svjetski šampion u disciplini handcycling i borac za prava mladih sa invaliditetom održao je inspirativan govor u kojem je sa učesnicima podijelio vlastitu životnu priču. Naglasio je važnost stvaranja pozitivnog stava o životu kod mladih sa invaliditetom, a govorio je o tome kako sport pruža brojne prilike za društvenu i ekonomsku integraciju osoba sa invaliditetom.
Na konferenciji su  putem radionica obrađivane teme:

- Afirmacije mladih s invaliditetom kroz sport i kulturu,
- Mladi s intelektualnim poteškoćama – inkluzija u život,
- Profesionalna rehabilitacija i zapošljavanje mladih s invaliditetom te
- Intimni, seksualni i porodični život mladih s invaliditetom.


Rezultat konferencije su sljedeće preporuke:
 

•    Organizirati medijsku promociju mogućnosti kao i priče o uspjehu osoba s invaliditetom u sportu, kulturi i umjetnosti.
•    Definirati jasan i transparentan način za dodjelu sredstava za podršku aktivnosti i programa usmjerenih na podizanje samopouzdanja kroz učestvovanje u sportskim i kulturnim aktivnostima.
•    Stvoriti platformu/program za socijalne i ekonomske uključenosti kroz sistem   obrazovanja.
•    Usvojiti jedinstven model i proces klasifikacije invaliditeta baziran na Međunarodnoj klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije u ovom polju.

•    Pružiti podršku roditeljima i starateljima za razvoj “odgovornog roditeljstva” i jačati sposobnost roditelja i staratelja da traže ostvarenje svojih prava.
•    Promovirati integraciju i inkluziju kroz transformaciju dnevnih centara u resursne centre društva.
•    Podržavati deinstitucionalizaciju i samostalni život mladih sa intelektualnim teškoćama kroz razvoj sistema podrške u lokalnim zajednicama.
•    Jačati nadzor i praćenje sistema implementacije konvencija, zakona i strategija za izjednačavanje prilika za osobe sa invaliditetom.
•    Podizanje senzitivnosti i osvještenosti zaposlenika, javnih službenika u službama za zapošljavanje, institucija za profesionalnu rehabilitaciju, kao i mladih sa poteškoćama u razvoju, roditeljima i nevladinm organizacijama.
•    Obezbijediti pružanje podrške poslodavcima, kao i zaposlenicima sa invaliditetom kako bi se osiguralo dugoročno zapošljavanje. (Interdisciplinarni tim, praćenje i mentorski rad, fokusirani na ostale sposobnosti).
          Poboljšanje komunikacije i koordinacije između različitih ciljnih grupa
          zainteresiranih za učinkovitu profesionalnu rehabilitaciju i održivo
          zapošljavanje mladih sa invaliditetom.                                                                                                                            Pregled zanimanja osoba sa invaliditetom kako bi se uskladili potrebama tržišta, i to prilagoditi specifičnim potrebama mladih sa invaliditetom, počevši od fizičke invalidnosti, intelektualnog invaliditeta, umanjenja sluha i vida te somatski bolesti.

•    Pružiti podršku i promovirati aktivnosti koje stvaraju prihod, društvene biznise i društvena preduzeća te na taj način stvoriti više održivih radnih mjesta za mlade sa invaliditetom.

•    Podizanje svijesti o važnosti prava na intimni, seksualni i porodični život osoba sa invaliditetom.
•    Mladima s invaliditetom i njihovim porodicama  omogućiti uživanje postojećih prava iz oblasti intimnog, seksualnog i porodičnog života na svim nivoima vlasti (savjetovališta, obrazovni sistem, edukacija medicinskog osoblja i ostalih pružatelja javnih usluga, vjerske institucije, mediji, umjetnost, servisi za pomoć u kući, čuvanje djece).
.
•    Unaprijediti zakonski okvir za zaštitu od seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja djece i mladih sa invaliditetom.
•    Lobirati u lokalnim zajednicama dostupnost zdravstvenim ustanovama te informacijama o reproduktivnom i seksualnom zdravlju.

 

 
<< Početak < Prethodna 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sljedeća > Kraj >>

Rezultati 51 - 55 od 125