Radna posjeta Komisije Republici Hrvatskoj

Radna posjeta Komisije za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini Ministarstvu socijalne politike i mladih Republike Hrvatske

U periodu od 30. do 31. maja 2016. godine, delegacija Komisije za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini boravila je u radnoj posjeti Ministarstvu socijalne politike i mladih Republike Hrvatske. Cilj posjete je unapređenje bilateralne saradnje u području mladih između dvije države, razmjena znanja i iskustava o politici prema mladima posebno pri izradi strateških dokumenata, iskustva u EU programu „Erasmus+ za područje mladih“ i radu omladinskih organizacija.

U svojstvu domaćina prisutne je pozdravila Diana Topčić-Rosenberg, pomoćnica ministrice Uprave za socijalnu politiku, strategiju i mlade, Branka Juras, načelnica Sektora za međunarodnu suradnju i EU i Morana Makovec, šef Službe za mlade Ministarstva socijalne politike i mladih Republike Hrvatske. Uvodna sesija omogućila je i upoznavanje sa aktuelnim stanjem u oblasti mladih u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, te razgovor o mogućnostima za realizaciju zajedničkih aktivnosti. U nastavku je predstavljen  rad i Agencije za mobilnost i programe EU.

Tokom dvodnevnog boravka u Republici Hrvatskoj delegacija Komisije za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini, posjetila je i Mrežu mladih Hrvatske, Savjet mladih Grada Zagreba, Udruženje SIRIUS - Centar za psihološko savjetovanje, edukaciju i istraživanje, te Centar za mlade Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. 

komisija-u-posjeti-rh-01-.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

komisija-u-posjeti-rh-02.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
komisija-u-posjeti-rh-03.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

komisija-u-posjeti-rh-04.jpg

 

 
Predstavnici KULT-a kod ministra Adila Osmanovića – Suštinski rješavati problem mladih
Predstavnici Instituta za razvoj mladih KULT kod ministra Adila Osmanovića – Suštinski rješavati problem mladih
 
U četvrtak 14.4.2016. godine, predstavnici Instituta za razvoj mladih KULT informisali su ministra civilnih poslova BiH Adila Osmanovića tokom današnjeg razgovora, o najvažnijim projektima koje Institut provodi. Poseban akcenat stavili su na saradnju sa vladinim sektorom u Bosni i Hercegovini u izradi politika i strategija i njihovoj implementaciji.Predstavnici Instituta Jasmin Bešić i Katarina Vučković naglasili su da je u državi koja ima veliki broj mladih nezaposlenih koji žele trajno napustiti zemlju, krajnje vrijeme da suštinski počnemo rješavati probleme mladih. Posebno su se interesirali  za rad Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH.
 Ministar civilnih poslova Adil Osmanović izrazio je punu podršku aktivnostima organizacija koje okupljaju mlade te podržao inicijativu s ciljem uspostavljanja održivih mehanizama saradnje vladinog i nevladinog sektora i sistema za monitoring, evaluaciju, analizu i zagovaranje provođenja politika prema mladima na svim nivoima vlasti u BiH.
Ministar Osmanović  ukazao je i na neophodnost unaprijeđenja dijaloga između omladinskih organizacija u institucija vlasti, te njihovog partnerskog djelovanja s ciljem rješavanja problema sa kojima se suočava populacija mladih u Bosni i Hercegovini.
 
 
kult-u-posjeti-kod-adila-osmanovica-e.jpg
 
 
 
Održan Info dan o programu ERASMUS plus za područje mladih
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine i Komisija za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Centrom za omladinski razvoj- PRONI, organizirali su Info dan o programu ERASMUS plus za područje mladih realiziran je u okviru implementacije Memoranduma o saradnji u oblasti omladinske politike i sporta između Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine i Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, a sa željom da se dodatno intenzivira i konkretizuje uspostavljena saradnja uz uključivanje  kako nadležnih ministarstava, tako i omladinskog sektora. 
Posebno je naglašen značaj regionalnog povezivanja  jer se na taj način pokazuje i opredjeljenost za razvoj dobrosusjedskih odnosa,  promovira regionalna saradnja  i stabilnost, što je u duhu postulata Evropske unije i procesa evropskih integracija.
 
Na sastanku, kojem su uz predstavnike organizacija koje okupljaju mlade, prisustvovali predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, ministrica omladine, porodice i sporta Republike Srpske Jasmina Davidović i drugi, posebno su istaknute mogućnosti koje pružaju programi Evropske unije za oblast mladih. Pozvani su svi u BiH da se dodatno angažiraju na promociji istih, posebno programa ERASMUS plus.
 
U 2015. godini 31 aplikacija upućena je iz BiH prema  Izvršnoj agenciji u Briselu, a odobreno je i finansijski podržano devet projekata u iznosu od  oko 315.000 eura. To pokazuje da omladinske organizacije u Bosni i Hercegovini imaju kapacitet da pripreme projekte koji zadovoljavaju uvjete programa Erasmus plus, a cilj je da takvih projekata u narednom periodu bude još više. 
Bosna i Hercegovina je  2014. godine potpisala sporazum o pristupanju programu Erasmus plus, čime je ispunjen jedan od prvih uvjeta za učešće u  programu. Drugi uvjet bio je plaćanje ulazne karte za učešće u programu, što se redovno godišnje izvršava. 
 
slika-infodan-_1.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
slika-infodan2.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
slika-infodan3.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
slika-infodan4.jpg
 
 
Radna posjeta Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH
Uspješno okončana radna posjeta Komisije za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini Ministarstvu omladine i sporta Republike Srbije 
Delegacija Komisije za koordinaciju pitanja mladih u Bosni i Hercegovini, u periodu od 10. do 12. februara 2016. godine, boravila je u radnoj posjeti Ministarstvu omladine i sporta Republike Srbije, s ciljem intenziviranja buduće saradnje, kao i dalje razmjene znanja i iskustava u oblasti mladih
U svojstvu domaćina prisutne je pozdravila pomoćnica ministra za omladinu, Snežana Klašnja sa saradnicima, predstavljajući omladinsku politiku Republike Srbije i ukazujući na aktivnosti čija je realizacija planirana za naredni period. Uvodna sesija omogućila je i upoznavanje sa aktuelnim stanjem u oblasti mladih u Bosni i Hercegovini, te podstakla razgovor o mogućnostima za realizaciju zajedničkih aktivnosti.
 
U nastavku, predstavljen je rad Fonda za mlade talente Republike Srbije, te razgovari i sa predstavnicima Krovne organizacije mladih Srbije, Nacionalne asocijacije praktičara/ki omladinskog rada i Nacionalne asocijacije kancelarija za mlade. Drugog dana posjete, predstavnici Komisije za koordinaciju pitanja mladih posjetili su Kancelariju za mlade Temerin, upoznajući se sa razvojem lokalne omladinske politike i radom lokalnih subjekata posvećenih boljem položaju mladih. Tom prilikom, ispred Opštine Temerin pozdravio ih je Đuro Žiga, predsjednik Opštine. U nastavku dana, delegacija je posjetila i Volonterski centar Vojvodine, stavljajući fokus na dijalog o podsticanju volonterizma među mladima. Razmjena iskustava i upoznavanje sa situacijom na nacionalnom i lokalnom nivou rezultirala je nizom ideja za dalji zajednički rad, koje su trećeg dana posjete pretočene u Akcioni plan za 2016. godinu.Radna posjeta Komisije za koordinaciju pitanja mladih realizuje se u sklopu postojećeg Memoranduma o razumjevanju između Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine i Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, potpisanog 2012. godine u Beogradu.
16-02-2016-01.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
16-02-2016-02.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
16-02-2016-03.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
16-02-2016-04.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Održan sastanak s ciljem uspostave Regionalnog ureda za saradnju mladih na Zapadnom Balkanu

mladi-f.jpg

Na sastanku koji je održan danas u Sarajevu, prezentirani su dosadašnji rezultati rada Radne grupe za uspostavu Regionalnog ureda za saradnju mladih na Zapadnom Balkanu.

Tokom Samita Zapadnog Balkana održanog 27. avgusta 2015. godine u Beču, premijeri država regiona potpisali su „Zajedničku deklaraciju o uspostavi Regionalnog ureda za suradnju mladih na Zapadnom Balkanu“, čime su se usuglasili uspostaviti Regionalni ured, kao tijelo koje će voditi i koordinirati saradnju mladih u regionu Zapadnog Balkana, s ciljem promocije duha pomirenja i saradnje mladih.

“Bosna i Hercegovina razumije značaj regionalnog povezivanja. Važno je napomenuti da se na ovaj način pokazuje i opredjeljenost za razvoj dobrosusjedskih odnosa, te da se promovira regionalna saradnja, mir i stabilnost, što je u duhu postulata Evropske unije”, rekao je sekretar Ministarstva civilnih poslova BiH Zlatko Horvat.

Inicijativu za osnivanje Ureda za mlade na Balkanu, pokrenule su Srbija i Albanija, a po uzoru na sličan ured u okviru kojeg Francuska i Njemačka sarađuju od 1963. godine. Veće razumijevanje među mladima dvije zemlje, ostvareno kroz ove projekte, rezultiralo je i cjelokupnim poboljšanjem odnosa Francuske i Njemačke.  

 
<< Početak < Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sljedeća > Kraj >>

Rezultati 11 - 15 od 125